Z czego składa się obornik?

Nawożenie jest jedną z ważniejszych czynności pielęgnacyjnych wielu roślin – zarówno tych, które uprawiane są na roli, jak i w ogrodzie. Alternatywą dla sztucznych preparatów są nawozy naturalne, stanowiące źródło składników odżywczych, substancji organicznych, a także bogatej flory bakteryjnej. Istnieje kilka rodzajów obornika, które różnią się od siebie składem, a co za tym idzie, także właściwościami. Opisujemy je w poniższym artykule.
Rodzaje obornika
Obornik to nawóz organiczny, który produkowany jest z mieszaniny ściółki słomowej oraz stałych i płynnych odchodów zwierzęcych. Jego działanie polega głównie na dostarczaniu roślinom podstawowych składników pokarmowych, takich jak fosfor, azot i potas. Poszczególne rodzaje zawierają także wapń, magnez, bor, a nawet żelazo, czyli pierwiastki, które często niedostępne są w nawozach mineralnych.
Obornik dzieli się na kilka rodzajów, a wszystkie z nich różnią się od siebie pochodzeniem – wyróżnić można:
obornik bydlęcy – przeznaczony do różnych rodzajów gleby, polecany szczególnie do stosowania na podłożach piaszczystych. Składa się głównie z fosforu, azotu oraz wapnia,
obornik koński – wykorzystywany głównie na glebach ciężkich i lekkich, jego działanie polega na szybkim ogrzewaniu ziemi. W jego składzie znaleźć można m.in. potas, azot i wapń,
obornik świński – podobnie jak bydlęcy, świetnie sprawdzi się na glebach piaszczystych, a podczas uprawy roślin wytwarza dużą ilość zielonej masy. Bogaty jest w azot, potas i wapń,
obornik kurzy – najczęściej stosowany jako dodatek do innych nawozów lub jako składnik kompostu. Zawiera bardzo dużą ilość azotu, dlatego zalecane jest, aby był on rozcieńczany.
Jak stosować obornik?
Choć obornik to nawóz organiczny, podczas jego stosowania również istnieje ryzyko przenawożenia roślin. Jak mówi nam specjalista ze sklepu internetowego Graminas:
Świeży obornik nie może być aplikowany bezpośrednio przed siewem lub sadzeniem roślin. Nie należy stosować go częściej niż raz na 3-4 lata, a wykorzystywany jest głównie na stanowiskach przeznaczonych do uprawy warzyw i roślin o dużych wymaganiach pokarmowych.
Obornik można stosować w okresie od późnego lata do jesieni – tak, aby nawóz mógł rozłożyć się do wiosny. Warto podkreślić, że jest on dostępny w różnych formach, m.in. świeżej, przekompostowanej, suszonej czy granulowanej. Dwie ostatnie mogą być wykorzystywane w różnym terminie, zależnym od potrzeb, a ich największą zaletą jest fakt, że nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu.
Należy pamiętać o tym, aby stosować nawozy z rozsądkiem. Podczas kupowania gotowych produktów warto zwracać uwagę na zalecenia producenta, a także na jakość i specyfikację preparatów.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Zielona Kraina Centrum Ogrodnicze
Ogrodnicze artykuły, sprzęt woj. mazowieckie03-287 Warszawa, Głębocka 114
-
Ogród Sklep Nasienno-Chemiczny Roman Berkowski
Ogrodnicze artykuły, sprzęt woj. dolnośląskie50-208 Wrocław, Dubois 11 lok. 13
-
Zielono Nam Garden & Home
Ogrodnicze artykuły, sprzęt woj. opolskie48-200 Prudnik, Powstańców Śląskich 14a